Veeam Cloud Connect ile Yedekleme

Veeam ile alınan yedeklerin cloud ortamında çalışan veeam e yedeklenmesi için yapılacak işlemler aşağıdaki gibidir.

Veeam cloud connect lisansını veeam yüklü makinaya import etmemiz gerekmektedir. Bu lisans ile veeam cloud menüsü gelecek ve gerekli ayarlar yapılabilir duruma gelecektir.

Cloud connect menüsünden manage certificates ile yeni bir sertifika oluşturulur.

Localde bulunan Veeam den Cloud tarafına kurduğumuz veeam e backup almak için cloud tarafında bir gateway oluşturuyoruz.

Cloud tarafındaki gateway bir firewall un arkasında ise NAT, direk internete çıkıyorsa directly internet seçeneği seçilmelidir.

Localden cloud ortamında çalışan veeam e backup lar gönderilirken 6180 portu üzerinden backuplar gönderilmektedir. Bu nedenle firewall üzerinde 6180 portunun açılması ve veeam e yönlendirilmesi gerekmektedir.

Backuplarını cloud ortamına gönderecek her veeam sunucusu için 1 adet tenant açılması gerekmektedir.

Her tenant ı backup larını alacağı repo seçilir.

İstenirse bir bandwith limiti de konulabilir.

Cloud tarafındaki veeam tarafında yapılacaklar bu kadardır. Daha sonra kendi veeam sunucumuzda yapılması gerekenler işlemler aşağıdaki gibidir.

Önce cloud tarafına backup alınması için cloud tarafında oluşturulan repo yu Service Providers tan ekliyoruz. 6180 portunun localde dışarıya açık olması gerekmektedir.

Credentials a cloud tarafında oluşturulan tenant bilgilerini yazıp işlemi sonlandırıyorum.

Local de alınan backuplar copy backup ile cloud ortamına backupları çıkılmaktadır. Yeni bir copy backup oluşturup backuplardan cloud a gönderilecek makinalar seçildikten sonra backuplar cloud a gönderilir. WAN Acc varsa enable edilir. Backup schedule edildikten sonra backuplar cloud a gönderilmiş olur.

Leave a Reply