Windows Server 2016 vs 2019 arasındaki farklar

Windows Server 2016 ile 2019 arasındaki farklar

Windows Server 2019, server 2016 sürümünün kaldığı yerden devam ediyor. Değişiklik ve iyileştirmeler için seçilen ana alanlar – Hybrid, Security, Application Platform ve Hyper-converged infrastructure.

Aşağıda, yeni sunulan özelliklerden bazıları şunlardır:

Feature Windows Server 2016 Windows Server 2019
Storage Migration Service: Hayır Evet (source)   Eski sistemlerden Windows Server 2019 veya Azure’a, envanter , veri aktarma ve güvenlik yapılandırmaları için yardımcı olur.
System Insights: Hayır Evet (source) Windows Server’a özgü yerel tahmine dayalı analitik yetenekler getirir. Her biri bir machine-learning modeli ile desteklenen bu öngörücü özellikler, Windows Server örneklerini etkin bir şekilde yönetme ve  işletme giderlerini azaltmaya yardımcı olan, yüksek doğrulukta tahminler sağlamak için Windows Server sistem verilerini yerel olarak analiz eder.
Azure network adaptor: Hayır  Evet (source) Azure virtual network e kolayca bağlanabilir. Windows Admin Center, VPN’i, Windows Server 2019’u point-to-site ile Azure virtual network VPN’e bağlayacak yeni bir ağ adaptörüne yapılandırmasını gerçekleştirir.
Enhanced Azure AD authentication: Hayır Evet (source) Windows Server 2019, Azure Active Directory’ye (Azure AD) katılarak, bilgisayar hesabının bulutta kimlik doğrulama için kullanılabileceği yeni senaryolar sağlar.
Unified management: Kısmi Tam (Source) Windows Admin Center, yazılım tanımlı ağ yapılandırması ve izlemesi içeren, tarayıcı tabanlı bir HCI uzaktan yönetim arabirimidir.
Enhanced Storage Spaces Direct (S2D): Kısmi Evet (Source) Windows Server 2016’da depolama havuzu başına 1PB’ a ve depolama havuzu başına 4PB’ a ve Windows Server 2019’da birim başına 64 TB’a kadar ölçeklenebilir yerel depolamaya sahip endüstri standardı sunucuları kullanarak yazılım tanımlı depolama oluşturma.
Mirror-accelerated parity: Kısmi Tam (source) Depolama alanlarında doğrudan dağıtımlarda 2 kat daha iyi performans elde etmek için part mirror ve part parity olan birimler oluşturmanızı sağlar. Önce mirrored portion kısımda yazar ve yavaş yavaş parity portion a taşınır.
Nested Mirror Accelerated parity: Hayır Tam (source) Two-node cluster ların birden fazla eşzamanlı hatalardan kurtulmalarını sağlar.
Storage class memory: Kısmi Tam (source) Sunucu uygulamaları için performansı önemli ölçüde artıran, storage class memory içeren yeni nesil sunucu donanımı desteği.
USB thumb drive (as cluster witness): Hayır Tam (source) Cluster witness olarak USB flaş sürücü desteği, hiçbir bağımlılık olmadan gerçek 2 node HCI dağıtımına izin verir.
Storage Replica: Kısmi Tam (source with examples) Storage-agnostic, olağanüstü durum kurtarma için sunucular arasında blok düzeyinde ve zaman uyumsuz – zaman uyumlu çoğaltma sağlar ve high availability için failover cluster genişletilmesine izin verir.
Deduplication for ReFS:   Hayır Evet (source) Data deduplication artık çift bölümler için verileri inceleyerek bir birimdeki boş alanı optimize etmek için ReFS’de desteklenmektedir.
Cloud Witness: Kısmi Tam (source)   Cluster Name Object (CNO) kullanmayan, ancak FSW’nin bağlı olduğu sunucuda yerel bir kullanıcı hesabı kullanan bir dosya paylaşımı oluşturma.
Cluster-wide monitoring: Hayır Evet (source) Memory ve CPU kullanımı, depolama kapasitesi, IOPS, throughput ve gecikmeyi gerçek zamanlı olarak izler.
Cluster sets: Hayır Evet (source) Esneklikten ödün vermeden büyük scale-out clusters oluşturmanıza olanak sağlar.
Kernel soft reboot: Hayır Evet (source) WSSD onaylı donanımın daha hızlı yeniden başlatma süresi sağlayarak uygulamanın aksama zamanını azaltır.
Persistent memory: Hayır Evet (source) PM (persistent memory) teknolojisi desteği, geçici olmayan ortamlara bayt düzeyinde erişim sağlarken, aynı zamanda verileri saklama veya alma gecikmesini önemli ölçüde azaltır.
Network controller: Hayır Evet Veri merkezinizde sanallaştırılmış ağ altyapısını yönetme ve yapılandırma.
            Virtual network peering:             Hayır         Evet (source) Azure VNets’te olduğu gibi, iki sanal ağ arasında yüksek hızlı bağlantı sağlar.
Improved SDN gateway: Hayır Evet GRE tunnels ve IPSec site-to-site VPN için 3 kat iyileştirme.
Precision Time Protocol (PTP): Hayır Evet  Network cihazları için PTP etkinleştirilmesi.
Leap Second:   Hayır Evet  (source) Leap secand UTC uyumluluğu.
Latency Optimized Background Transport – LEDBAT Hayır Evet  (source) LEDBAT, ağ kullanımda değilken mevcut tüm bant genişliğini tüketirken, kullanıcılara ve uygulamalara otomatik olarak bant genişliği sağlamak üzere tasarlanmıştır.
SDN with IPv4/IPv6: Kısmi (source) Tam (source) Yazılım tanımlı ağ (SDN), fiziksel ve sanal ağ aygıtlarını merkezi olarak yapılandırma ve yönetim sağlar.
Enhanced Windows Defender Advanced Threat Protection (ATP): Hayır Evet  (source) Windows Defender ATP Exploit Guard, önleyici koruma, saldırı tespiti ve saldırı önleme özelliğidir.
Shielded VMs for Linux   Hayır Evet  (source) Windows Server 2019, Linux VM’lerini, saldırılardan ve kapsamlı tehdit direnci bileşenlerinden korumak için Linux için Korumalı VM’leri destekler.
HGS offline mode for shielded VMs: Hayır Evet  (source) Çevrimdışı mod, Hyper-V sunucunuzun güvenlik yapılandırması değişmediyse, HGS’ye erişilemediğinde korumalı VM’lerin açılmasını sağlar.
VM Connect for shielded VMs: Hayır Evet   Windows ve Linux makineleri için korumalı bir VM ile etkileşim kurarken güvenli bir konsol bağlantısı sağlayarak etkileşimli oturum deneyimini geliştirir.
Cluster hardening: Hayır Evet   (source) Windows Server 2019 çalıştıran yeni cluster lar için NTLM gerekmeyecek.
SDN encrypted subnet: Hayır Evet   (source) sanal ağ trafiğinin alt ağlarda birbirleriyle iletişim kuran VM’ler arasında şifrelenmesini sağlar.
Linux containers: Hayır Evet   (source; read more) Uygulama yöneticilerinin aynı ortam üzerinde hem Windows hem de Linux uygulamalarını yönetmesine izin vererek yönetim yükünü düşürür.
Server Core base container image: Hayır Evet   (source) Reduced Server Core base resim boyutu indirme süresini azaltır ve geliştirme süresini ve performansını daha da optimize eder.
Server Core Features on Demand: Hayır Evet    Windows Server Desktop GUI veya Windows 10 GUI deneyimlerinden herhangi birini eklemeden, Windows Server Çekirdekli Masaüstü’nden bir ikili dosyalar ve paketler kümesi ekleyerek, Windows Server Çekirdeğinin uygulama uyumluluğunu önemli ölçüde geliştirir.
Kubernetes platform support: Hayır Evet    (source) Kubernetes platformu, bilgi işlem, depolama ve ağ bileşenlerinde büyük gelişmelerle destek veriyor.
Group Managed Service Accounts (gMSA): Kısmi    (source) Evet    (source)
Windows Subsystem for Linux (WSL): Hayır Evet    (source) Geliştiricilerin ve uygulama yöneticilerinin kullanmasını sağlar

server 2019
server 2016
server 2019 vs 2016
Windows Server 2016 vs 2019 arasındaki farklar

Leave a Reply