Corona Virüs’ün BT Dünyasına Etkisi VPN ve Video Konferans

Dünyada başlayan Corona Virüs (Covid-19) pandemisinden etkilenen tüm iş sektörlerinde olduğu gibi, ilk hareketlilik gözlemlenen alanlardan birisi de BT dünyası olmuştur. Şirketlerin büyük kesimi bu süreçte home-office uzaktan çalışma yapısına geçiş yaptı. Bu değişime hazırlanma aşamasında, şirketlerin BT departmanları hızlı bir planlama süreciyle karşı karşıya kaldı. Kısaca planlama sürecini incelersek ;

  • Planlama : BT yapısında analizi yapılacak olan başlıkların belirlenmesi ve sonrasında alınacak aksiyon sürecinin oluşturulması.
  • Analiz : BT envanterlerinde mobil olarak kullanılabilen cihazların çıkartılması ve ihtiyacın belirlenmesi. Toplam VPN kapasitesi ve client lisanslarının sayısının hesaplanması. Kullanıcıların evdeki internet altyapı bilgilerinin alınması, video konferans için kullanılacak uygulamanın belirlenmesi, BT sistemini uzaktan yönetimi için ihtiyaçların belirlenmesi, şirketin internet kapasitesi gibi ihtiyaçların belirlenmesi.
  • Satın alma : Analiz sürecinde belirlenen mobil cihazların alınması, VPN lisanslarının alınması, internet kapasitesinin arttırılması, BT sisteminin uzaktan yönetimi için gerekli lisansların alınması, video konferans uygulamasının alınması, kullanıcılara sağlanacak ek internet paketleri ve wi-fi bağlantı cihazlarının alınması.
  • Yapılandırma ve test : Belirlenen ihtiyaçların tedariğinin sağlanmasından sonra ilgili cihazlarda kurulumların yapılması, lisansların tanımlanması ve gerekli konfigürasyonların yapılması, kullanıcı cihazlarına VPN client uygulamalarının kurulumu ve test işlemlerinin gerçekleştirilmesi, video konferans uygulamasının kurulması, uzaktan destek verilmesi için gerekli uygulamanın kurulması.
  • Destek ve sürdürülebilirlik : Uzaktan çalışmaya geçiş süreci tamamlandıktan sonra ,çalışanlara uzaktan BT yapısıyla ilgili desteğin verilmeye devam edilmesi ve yeni yapıda oluşabilecek sorunların çözümü.

En basit haliyle aşamaları bu şekilde sıralayabiliriz. Burada dikkat çeken üç nokta öne çıkmakta. Bunlar internet, VPN ve video konferans yazılımı.
İnternet, günlük yaşantımızda önemli bir yer tutmasının yanında , bilgiye ulaşmamızı sağlayan ve tüm BT bileşenlerinin de haberleştiği bir dijital platformdur.
VPN : internet üzerinden lokasyon bağımsız olarak, farklı bir ağ ile güvenli bir şekilde sanal özel ağ kurmanızı sağlar.
Video konferans yazılımları : İnternetin en önemli kullanım amacı olan iletişim , yaşadığımız şu günlerde daha önemli bir hale geldi. Şirketlerde internet üzerinden iletişim için Skype, Zoom, Teams, Webex gibi bazı uygulamalara yöneldi. Fakat, çok yoğun olarak kullanılan uygulamalardan biri olan Zoom un güvenlik açıklarının ciddi boyutlara ulaşması ve ülkemizde veri güvenliğinin korunması yönünde bazı firmaların KVKK uyumlu On-Premise seçeneği olan uygulamalar gündeme geldi.
Burada , On-Premise ve Türkiye Cloud seçenekleriyle ilgili araştırma sonucunda hazırladığım tabloyu paylaşıyorum.

# evdekal

Corona Virüs’ün BT Dünyasına Etkisi VPN ve Video Konferans
Corona Virüs
VPN
Video Konferans

Leave a Reply