Elon Musk, Neuralink’in Beyin Okuma Teknolojisini Duyurdu

Elon Musk’un brain-machine (beyin-makine) beyin okuma ara yüzleri geliştiren gizli bir şirket olan Neuralink, ilk kez geliştirmekte olduğu teknolojinin bir kısmını, halka duyurdu. Amaç sonunda cihazları felçli insanlara implante etmeye başlayarak telefonları veya bilgisayarları kontrol etmelerini sağlamaktır.

İlk büyük ilerleme, beyin-makine ara yüzlerinde kullanılan ve beyine zarar verme ihtimali düşük  esnek malzemeden yapılan kablolar dır. “Elon Musk & Neuralink” tarafından verilen bilgilere göre bu kablolar aynı zamanda yüksek miktarda veri aktarma olanağını da sahip olduğudur.

İNSAN SAÇINDAN DAHA İNCE

Kablolar 4 ila 6 μm kalınlığındadır ve bu da insan saçından daha ince olduğunu ortaya koyuyor. Neuralink’in diğer büyük ilerlemesi kabloların geliştirilmesinin yanında, bu kablolaro bir robot tarafından implante edilmesidir.

Musk, Neuralink’in araştırmalarıyla ilgili büyük bir sunum yaptı ve bunun aldatmaca olmadığını söyledi.  Musk, “Bu sunumu yapmanın asıl nedeni işe alımlardır” dedi. Neuralink’in başkanı Max Hodak da ilk başta “bu teknolojinin iyi bir fikir olduğunu” bilmediğini itiraf etti, ancak Musk onu mümkün olacağına ikna etti.

The New York Times ile yapılan röportajlarda , Neuralink’ten bilim adamları gelecekte delikleri açmak yerine kafatasından geçmek için bir lazer ışını kullanmayı umuyorlar. Bu rapora göre, Stanford Üniversitesi’ndeki sinirbilimcilerle erken deneyler yapılacak. Musk, “Bunu gelecek yıl sonuna kadar insan bir hastada olmasını umuyoruz” dedi.

Musk  “Nihayetinde yapay zeka ile bir simbiyoz elde etmek” hedefleri olduğunu belirtti.  

Musk’a göre, yapay zeka ile etkileşime geçmenin asıl sorunu aslında “bant genişliği” dir. Sesiniz veya baş parmaklarınızla bastırdığınızdan çok daha hızlı bir şekilde bilgi alabilirsiniz. Dolayısıyla amacı, bu sistemin insanların makinelerle doğrudan , beyinlerinden daha hızlı iletişim kurmasını sağlamaktır.

Tag : Elon Musk , Beyin Okuma , Beyin Arayüz, Neuralink

Leave a Reply