Intel’in 10. Nesil Yapay Zekaya Sahip Yeni İşlemcisi “ICE LAKE” Tanıtıldı

Intel, “Ice Lake” adlı ilk 10. nesil çekirdek işlemcilerini resmen tanıttı. Yüksek performanslı yapay zeka (AI) özelliklerini sergileyen dizüstü bilgisayarlarda 10nm CPU yerini alıyor. Intel’in 11. nesil Graphics işlem birimi (GPU) ile birlikte iki veya dört Sunny Cove çekirdeğe sahip. İşlemci üzerinde 10nm boyutunda kullanılan transistörlerin küçülmesiyle birlikte güç tüketiminin de azalacağını söyleyebiliriz.

Intel’in Ice Lake yongası yalnızca oyun performansını artırmayacak, aynı zamanda ayrı bir ekran kartına sahip dizüstü bilgisayarlardan daha fazla pil tasarrufu sağlayacak. Ice Lake yongaları dizüstü bilgisayarlara , hızlandırılmış yapay zeka performansı ve WiFi 6 ve Thunderbolt 3 gibi yeni ve geliştirilmiş bağlantı seçenekleri mevcut olacak.

Ice Lake ile Intel dizüstü bilgisayar satın alan kişiler, özel bir şeyin artan örneklerini görmeye başlayabilir. Uygulama geliştiricilerin üzerinde çalıştığı “whoa” çalışmalarının, Intel’in 10. nesil Çekirdek yongasına yerleştirdiği yapay zeka ve makine öğrenme yeteneklerini geliştiriyor. Bazılarına örnek verecek olursak, Microsoft’un Fotoğrafları uygulamasının bir plaj sahnesi veya kar gibi “ne gördüğü” hakkında kendi değerlendirmesini almak için AI görüntü analizini kullanıyor. Microsoft Fotoğraflar ve Google Fotolar, fotoğraflarınızın konularını zaten tanımlayıp gruplandırarak, bunlarda kimlerin olduğunu tanır. Ancak PC’de “AI”, Cortana gibi dijital asistanlarla yapılma eğilimindedir.
Bu işlemciler Intel ‘in geleceğe dönük projesi Athena’ da ilk adım olarak hizmet ediyor.

Intel yapay zeka stratejisi ile ilgili değerlendirmesinde ileriye yönelik şu mesajları verdi .
Yapay zeka stratejimiz, her veri bilimcisinin, geliştiricisinin ve pratisyeninin, veri merkezinden ele alınan AI problemini çözmek için en iyi platforma ve en kolay başlangıç noktasına ulaşmasını sağlamaktır. 2017 yılında, Intel bu stratejiyi hayata geçirme konusunda şirket genelinde önemli bir ilerleme kaydetti.

Leave a Reply