Türkiye’nin ilk yerli otomobilleri tanıtıldı

TOGG tarafından Bilişim Vadisi’nde düzenlenen bir etkinlikle Türkiye’nin ilk yerli otomobilleri tanıtıldı.
Avrupada ilk olarak, doğuştan üretilen elektrikli otomobil olarak yerini aldı.

İlk üretilecek model, C sınıfı SUV un iki farklı modeli olacak. SUV ile başlayan ve Sedan’dan MPV’ye uzanan ürün yelpazesinde 2030 yılına kadar 5 modele ulaşılacak.

Otomobilde, 300km ve 500km olmak üzere iki farklı menzil seçeneği sunuyor. Ayrıca 200 beygir ve 400 beygir gücündeki modelleri tercih edebilecek.


Batarya tarafında ise, 30 dakika gibi bir sürede yüzde 80 oranında şarj olabilmesi önemli bir avantaj olarak önümüze çıkıyor.
Yerli otomobilin elektronik güç ünitesinde tamamen yerli yazılım kullanılıyor.

Otomobilde sürüş güvenliği adına önemli olan ve Tesla’ nında kullandığı rejeneratif frenleme (geri kazanımlı frenleme) sistemi teknolojisi ile birlikte gelmesi.
Aracın iç tasarımında dikkat çeken kısmı ise konsol kısmının tamamen multimedya ve navigasyon ekranlarıyla donatılmış olması. Bunun yanı sıra, aynaların yerine kullanılan kameralar ile iki taraftan gelen görüntü sürücüye sunulacak.


Aracın tasarımı için İtalyan Pininfarina ile işbirliği yapıldı.

Yerli otomobilin üretimiyle ilgili olarak, fabrika lokasyonu Bursa Gemlik’te 1 milyon m2′ lik alana kurulması planlanıyor. Fabrika için 20 milyon TL yatırım ve 5 milyar $ sermaye ile açılacağı bilgisi verildi. Bu fabrikada yıllık 175.000 araç üretilmesi planlanıyor.

İstihdam edilecek kişi sayısı ise 4.323 olarak açıklandı. Ayrıca ilerleyen yıllarda yan iş kolları ile birlikte 20 bin kişiye ulaşması öngörülmekte.

Etkinlikte, marka lansmanını 2020 , fabrika açılışı 2021 ve ilk araç üretiminin ise 2022 yılında yapılacağı duyuruldu.

TOGG
Türkiye nin ilk yerli otomobili
elektrikli otomobil
SUV ,
sedan,

Leave a Reply